ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը Նաիրա Զոհրաբյանի նախագահությամբ սեպտեմբերի 4-ի նիստում քննարկել է «ՀՀ կառավարության եւ Միգրացիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոնի (ՄՔՄՄԿ) միջեւ Հայաստանի Հանրապետությունում ՄՔՄՄԿ-ի կարգավիճակի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը քննարկման է ներկայացրել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը: Համաձայնագրի նպատակն է սահմանել ՄՔՄՄԿ-ի եւ նրա անձնակազմի կարգավիճակը, արտոնություններն ու անձեռնմխելիությունը Հայաստանի Հանրապետությունում: ՄՔՄՄԿ-ն իրավունք ունի հիմնելու իր ներկայացուցչությունը Հայաստանում եւ աշխատանքի ընդունելու իր գործունեության իրականացման համար անհրաժեշտ անձնակազմ` կազմված տեղացի եւ արտասահմանցի մասնագետներից:
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հարակից զեկույցում նշել է, որ կենտրոնին կարգավիճակ տալը վիզաների ազատականացման գործընթացի կարեւոր փուլերից է: Նաիրա Զոհրաբյանն արդյունավետ է համարել կենտրոնի կողմից մեր երկրում իրականացվող ծրագրերը:
«ՀՀ կառավարության եւ Ֆրանսիայի Հանրապետության կառավարության միջեւ 2016 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին» 2013 թվականի ապրիլի 19-ին Բրյուսելում ստորագրված համաձայնագրի կիրարկող արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկման է ներկայացրել ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը: Նա կարեւորել է համաձայնագիրը վիզաների ազատականացման գործընթացի իրականացման ճանապարհին: Օրենքի ընդունման արդյունքում կապահովվեն ՀՀ կառավարության եւ Ֆրանսիայի Հանրապետության կառավարության միջեւ 2016 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին» 2013 թվականի ապրիլի 19-ին Բրյուսելում ստորագրված համաձայնագրի կիրարկող արձանագրության ուժի մեջ մտնելու համար նախատեսված ընթացակարգերը:
Հանձնաժողովը որոշել է դրական եզրակացություն տալ քննարկված օրենքների նախագծերին եւ առաջարկել դրանք ընդգրկել առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգ:

На заседании Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции
4 сентября Постоянная комиссия НС по вопросам европейской интеграции  под председательством Н.Зограбян обсудила проект закона “О ратификации соглашения между Правительством РА и Международным центром разработки миграционной политики (МЦРМП) о статусе МЦРМП в РА”, представленный заместителем министра иностранных дел РА Ш.Кочаряном. Цель соглашения – определить статус МЦРМП и его аппарата, льготы и неприкосновенность в РА. Центр имеет право открывать свои представительства в Армении и принимать на работу для осуществления своей деятельности необходимый персонал из местных и иностранных специалистов.
В содокладе председатель Постоянной комиссия НС по вопросам европейской интеграции  Н.Зограбян отметила, что предоставление статуса МЦРМП является одним из важных этапов процесса либерализации визового режима. Она сочла эффективными программы, реализуемые М Ц в РА.
Проект закона о ратификации подписанного в Париже 27 октября 2016 г. между правительствами РА и Франции протокола к соглашению между РА и ЕС “О реадмиссии живущих без разрешения лиц", подписанного в Брюсселе 19 апреля 2013 г., представил к обсуждению начальник Государственной миграционной службы Министерства территориального управления и развития РА Г.Еганян. Он подчеркнул важность соглашения для ускорения процесса либерализации виз.
Обсуждавшиеся проекты удостоились положительного заключения комиссии и будут включены в проекты повесток дня второй сессии и предстоящих очередных четырехдневных заседаний НС шестого созыва.